fel principal / vita
Reteta adaugata de : memphis
Voteaza reteta :
stelute
Ingrediente : 1 kg carbe tocata de vita 3 oua 3 felii groase de paine (doar miezul) inmuiat in lapte sau apa 1/2 lingurita scortisoara, pudra 2 lingurite seminte de coriandru, macinate 1 lingurita curcuma, pudra 1 praf boia iute sare, dupa gust piper negru, dupa gust 4 catei usturoi, zdrobiti 1 lingura ulei vegetal 1 ceapa mica, tocata 6 rosii coapte, curatate si tocate 4 rosii uscate la soare, tocate marunt 500 g taitei asiatici fini, cu ou 1/2 cana iaurt 1/2 cana frunze de menta, tocata
click pentru a mari imaginea
Bucatarie etnica : afgana Grad de dificultate: mediu Cantitate : 6 portii Durata : 0 ore 50 minute
Indicatii :

Se amesteca intr-un castron mare carnea tocata, ouale, miezul de paine inmuiat, coriandrul, curcuma, scortisoara, boiaua iute, sare, piper si un sfert din usturoi. Se folosesc mainile pentru amestecare si se formeaza chiftelutele in forma de mingiute de 3 cm diametru. Se pun deoparte.
Intr-o cratita mai mare se incinge uleiul, se adauga ceapa, se acopera si se inabusa timp de 10 minute, la foc mic. Se mareste flacara la foc iute si se adauga chiftelele. Se prajesc, intorcandu-le adesea, pana ce pierd culoarea roz.
Se adauga rosiile tocate si inca un sfert din usturoi. Se acopera cratita, se face focul mai mic si se prajeste tot inca 10 minute. Se adauga rosiile uscate la soare, sare si piper si se mai gatesc inca 5 minute, amestecand ocazional.
Taiteii se fierb in apa cu putina sare, 3-4 minute, pana ce sunt al dente. Se scot din apa, se scurg si se transfera intr-un castron. Se adauga iaurt, restul de usturoi si sare. Se amesteca cu grija si se imparte in 6 portii egale care se transfera fiecare pe cate o farfurie, in mijlocul acesteia. Se asaza chiftelutele in jurul taiteilor, sau peste ei. Se presara frunze de menta si se serveste imediat.